
Krynica-Zdrój stanowi idealne miejsce na wakacyjny wyjazd. Tutejsze okolice słyną z unikalnego podalpejskiego mikroklimatu, atrakcyjnych szlaków turystycznych oraz wód mineralnych i leczniczych. Co warto zobaczyć w Krynicy-Zdrój latem? Przedstawiamy najlepsze letnie atrakcje dla dzieci i dorosłych w Krynicy.
Krynica-Zdrój – co warto zobaczyć tutaj latem?
Krynica-Zdrój nie bez powodu jest nazywana górską „perłą polskich uzdrowisk”. W miejscowości panuje unikalny podalpejski mikroklimat, znajdują się tutaj także najsłynniejsze wody mineralne i lecznicze w Polsce. To jednak nie wszystkie powody, dla których warto odwiedzić Krynicę-Zdrój. Atrakcji, latem oraz zimą, jest tutaj o wiele więcej! Poniżej prezentujemy najlepsze z miejsc, które trzeba zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku.
Krynicki Deptak i Pijalnie Wód Mineralnych
Obowiązkowym punktem wakacyjnego pobytu w Krynicy-Zdrój jest spacer wzdłuż Krynickiego Deptaka, szlakiem pięknych, zabytkowych willi oraz Pijalni Wód Mineralnych. Najsłynniejszych krynickich wód o leczniczych właściwościach można spróbować w Pijalni Głównej oraz Starych Łazienkach. Do kuracji pitnej nadają się: woda Kryniczanka, a także ujęcia Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Tadeusz, Mieczysław oraz Zuber.
Góra Parkowa i Park Zdrojowy w Krynicy-Zdroju
W samym centrum Krynicy-Zdroju zlokalizowana jest Góra Parkowa. Na szczyt o wysokości 742 metrów n.p.m można się dostać pieszo lub przy pomocy kolei linowo-terenowej. Na zboczach znajduje się Park Zdrojowy z zabytkowymi altanami z XIX wieku i pięknymi jeziorami osuwiskowymi, tzw. Czaplimi Stawami. Zlokalizowane są tam także dwa źródełka o wyjątkowych właściwościach:
- Bocianówka — picie wody z tego źródełka, a także pogłaskanie figury bociana jest zalecane dla kobiet mających problem z zajściem w ciążę;
- Źródło Miłości — picie wody z tego źródełka jest zalecane dla par. Według legendy ogromna miłość połączy pijącego z pierwszą osobą, którą się zobaczy po skosztowaniu wody ze źródła.
Park Słotwiński w Krynicy-Zdroju
W północnej części miasta Krynicy-Zdrój znajduje się Park Słotwiński. Ciekawym miejscem, które warto zwiedzić w tej okolicy są drewniane konstrukcje — tzw. Pawilon Chiński oraz, pochodzący z 1870 roku, pawilon dla orkiestry. W Parku Słotwińskim znajduje się także tężnia solankowa, zasilana solanką pochodzącą z kopalni soli w Bochni. Pobyt w tym miejscu jest wskazany dla osób z chorobami układu oddechowego.
Ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju
Jedną z nowszych atrakcji w Krynicy-Zdroju jest Ścieżka w koronach drzew w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Ze szczytu drewnianej wieży widokowej, wznoszącej się na wysokość prawie 50 metrów, roztaczają się piękne widoki na Beski Sądecki, Beskid Niski oraz Góry Lewockie.
Jaworzyna Krynicka
Najwyższym szczytem w Krynicy-Zdroju jest Jaworzyna Krynicka. Na górę o wysokości 1114 metrów n.p.m można się dostać pieszo z centrum miasta, taki spacer zajmie ok. 2 godziny w jedną stronę. Istnieje również możliwość wjechania najdłuższą w Polsce kolejką gondolową, z Czarnego Potoku. Przez Jaworzynę Krynicką przebiega najdłuższy szlak w polskich górach, liczący prawie 500 kilometrów Główny Szlak Beskidzki.
Szlak Cerkwi Łemkowskich
Gminę Krynica-Zdrój zamieszkiwała grupa etniczna — Łemkowie. Cerkwie wybudowane przez Łemków na przełomie XVIII-XIX wieku zachowały się w tej miejscowości i okolicach aż do dziś. W odległości 10 minut autem od Krynicy-Zdrój znajduje się najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach, pochodzącą z 1600 roku. Cerkiew św. Jakuba Apostoła, bo o niej mowa, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju
W piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych, niedaleko krynickiego Deptaku, znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Zabawek. Kolekcja składa się z ponad 3500 eksponatów, są to zabawki z całego świata — skarby z wykopalisk archeologicznych, zabawki sakralne, rekwizyty filmowe, gry towarzyskie i wiele innych. Niektóre z nich mają więcej niż 100 czy 200 lat!
Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju
Będąc w Krynicy-Zdroju warto odwiedzić także muzeum Nikifora Krynickiego. Epifaniusz Drowniak, bo tak nazywał się naprawdę artysta, spędził większość życia w biedzie, malując krynickie krajobrazy. Twórczość Drowniaka — autoportrety, przedstawienia krynickich willi i cerkwi — jest zaliczana do tzw. prymitywizmu, podobnie jak dzieła Henri Rousseau czy też Louisa Vivin.
Niedaleko Krynicy-Zdrój znajduje się również inna ciekawa miejscowość uzdrowiskowa – Muszyna
Przy okazji dłuższego pobytu w Krynicy-Zdroju warto odwiedzić także miejscowość znajdującą się w odległości około 12 minut jazdy samochodem – Muszynę. Niewielka miejscowość uzdrowiskowa zlokalizowana jest w malowniczej Dolinie Popradu, w samym środku Beskidu Sądeckiego. Stanowi doskonałą bazę wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek, oferuje również wiele ciekawych atrakcji dla całej rodziny. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich.
Pijalnie wód mineralnych Muszyna
Jedną z atrakcji Muszyny są, podobnie jak w przypadku Krynicy-Zdroju, pijalnie wód mineralnych. Wśród nich najstarszym muszyńskim zdrojem jest Antoni. Pijalnię znajdziemy przy Alei Zdrojowej, niedaleko Magicznych Ogrodów (Ogrodów Miłości).
Magiczne Ogrody (Ogrody Miłości) w Muszynie
Magiczne Ogrody (Ogrody Miłości) w Muszynie to strefa wypoczynkowo-rekreacyjna o powierzchni wynoszącej ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się tam liczne alejki spacerowe i stawy rekreacyjne, otoczone roślinnością oraz posągami wykonanymi z piaskowca. To tutaj również można spotkać wiele ciekawych zwierząt, w tzw. mini zoo położonym na końcu Magicznych Ogrodów. Ogrody pozostają przez całą dobę, warto je zwiedzić zarówno za dnia, jak i wieczorem lub w nocy.
Góra Malnik
W odległości ok. 40 min. pieszo od centrum miasta Muszyna znajduje się Góra Malnik. Szczyt wznoszący się na wysokość 727 metrów n.p.m. oferuje piękne widoki na Beskid Sądecki, pasma słowackie oraz Tatry. Do punktu widokowego można także dojechać samochodem. Obecnie na Górze Malnik budowana jest wieża widokowa.
Ogrody Sensoryczne oraz Ogrody Biblijne w Muszynie
Ciekawą atrakcją Muszyny są Ogrody Sensoryczne z wieżą widokową oraz Ogrody Biblijne. Ogrody Sensoryczne są wykorzystywane do celów terapeutycznych i edukacyjnych, zostały one zaprojektowane tak, aby oddziaływać na wszystkie zmysły. Tymczasem w Ogrodach Biblijnych zasadzono gatunki roślin wymienione w Biblii, a ich architektura nawiązuje do różnych biblijnych wydarzeń, począwszy od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Jezusa.
Mofety w Muszynie
Niedaleko Muszyny można znaleźć tzw. mofety, czyli wyziewy wulkaniczne o temperaturze poniżej 100°C. Mofety wyrzucają z wnętrza ziemi do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla. Podobną atrakcją może się poszczycić Islandia — wyziewy można znaleźć np. na polach geotermalnych Hverir.