Krynica-Zdrój – atrakcje zimą

Krynica-Zdrój - atrakcje zimą - Deptak w Krynicy

Krynica-Zdrój zimą to doskonały pomysł na wyjazd dla miłośników sportów zimowych oraz osób, którym zależy na urlopie w myśl idei slow travel. W tej miejscowości miło spędzą czas zarówno pary, jak i rodziny z małymi dziećmi. Dlaczego warto się tutaj wybrać? Co robić zimą w Krynicy-Zdrój? Podpowiadamy!

Krynica-Zdrój — atrakcje turystyczne, które są dostępne zimą

Krynica-Zdrój, malownicza miejscowość położona w powiecie nowosądeckim, niedaleko Muszyny, słynie nie tylko ze specyficznego klimatu czy pijalni wód leczniczych. Planując wyjazd do Krynicy-Zdrój zimą możemy korzystać z wielu różnych atrakcji, takich jak np.:

  • Deptak w Krynicy-Zdroju — szeroki, podświetlony deptak z XIX-wiecznymi budynkami stanowi serce miasta. Warto sprawdzić, jak magicznie prezentuje się to miejsce o różnych porach dnia;
  • Park Słotwiński — na terenie parku znajduje się Pijalnia Słotwinka (zwana Pawilonem Chińskim), zimą można korzystać także z dobroczynnych właściwości tężni solankowych zasilanych wodą z kopalni soli w Bochni;
  • wiecznie zielony mini-ogród botaniczny w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju — uzdrowisko kryje w sobie prawdziwą dżungle, w której rosną monstery, fikusy, paprocie, bananowce i palmy;
  • Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju — jest to pierwsza w Polsce wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej konstrukcji drewnianej. Z platform widokowych można podziwiać piękne widoki na Beski Sądecki, Beskid Niski oraz Góry Lewockie.

Pijalnia Główna w Krynicy zimą

Zimą w Krynicy-Zdroju otwarte są także liczne muzea. W piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych, na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 2 znajduje się Muzeum Zabawek z eksponatami z całego świata. W niebieskiej willi „Romanówka” przy Bulwarach Dietla 19 siedzibę ma Muzeum Nikifora Krynickiego, łemkowskiego artysty tworzącego zgodnie z nurtem prymitywizmu. Na ulicy Halnej 37 funkcjonuje bardzo ciekawe Prywatne Muzeum Przyrodniczo Łowieckie „Łuczakówka”, w którym można podziwiać zbiory gromadzone przez ponad 30 lat. Należą do nich: repliki broni myśliwskiej, palnej i wojskowej, a także poroża jeleniowatych. Na bogatą kolekcję składa się również wypchana zwierzyna łowna, w tym między innymi łopaty łosia, poroża danieli i muflona czy też przywiezione z Afryki medaliony antylop.

Muzeum Nikifora willa Romanówka w Krynicy zimą

Krynica-Zdrój — górskie szlaki idealne na zimę

Krynicę-Zdrój zimą warto odwiedzić dla wspaniałych zimowych spacerów górskimi szlakami. Z centrum miasta możemy się dostać np. na Górę Parkową, która wznosi się na wysokość 741 metrów n.p.m. Trasa prowadzi czerwonym i następnie żółtym szlakiem turystycznym, jej przejście w jedną stronę zajmie około godziny. Na szczycie można odpocząć w Parku Zdrojowym, jedynym w Polsce parku, który nie ma powierzchni płaskich. U góry nie brakuje atrakcji dla najmłodszych, takich jak np. park linowy, zjeżdżalnia pontonowa czy rajskie ślizgawki. Dla odwiedzających dostępna jest także wystawa „Wehikuł czasu”, poświęcona dawnym dziejom Krynicy-Zdrój.

Inne propozycje zimowych wycieczek po Krynicy-Zdroju i okolicach to:

  • wyprawa na Górę Krzyżową — szczyt wznosi się na wysokość 812 metrów n.p.m., roztaczają się z niego piękne widoki na okoliczne pasma górskie. Spacer z centrum Krynicy-Zdrój na Górę Krzyżową zajmie około godziny;
  • wyprawa na Huzary — szczyt wznosi się na wysokość 864 metrów n.p.m., jest on zlokalizowany w bocznym grzbiecie Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Wycieczka pieszo z Krynicy-Zdrój w to miejsce zajmie około 1,5 godziny, wracać możemy tą samą trasą lub przez wspomnianą powyżej Górę Parkową.

Przy dobrej kondycji możemy odwiedzić zimą w Krynicy-Zdroju także:

  • najwyższy szczyt w okolicy – Jaworzyna Krynicka. Najkrótszy jest szlak zielony prowadzący z Krynicy-Zdrój, przejście niecałych 6 kilometrów powinno zająć około 2,5-3 godzin. Niedaleko szczytu można odpocząć i zagrzać się w schronisku górskim o tej samej nazwie;
  • szczyty: Szalone (832 metrów n.p.m.) oraz Bradowiec (770 metrów n.p.m.). Spacer przez te wzniesienia z Krynicy-Zdrój (w jedną stronę) zajmie około 3-4 godzin, warto zatem zawczasu pomyśleć o zarezerwowaniu noclegu. Możemy zatrzymać się w miejscowości Powroźnik lub wrócić się tą samą trasą do Krynicy-Zdrój.

Krynica-Zdrój — narty zimą to świetny pomysł

Krynica-Zdrój jest doskonale znana miłośnikom sportów zimowych. Miasto zaprasza zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy do korzystania z okolicznych stoków. Początkujący mogą doskonalić swoje umiejętności w szkołach narciarskich na terenie Krynicy i okolic (dostępne są nawet przedszkola narciarskie).
Tymczasem zaawansowani mogą zatracić się w szalonych zjazdach trasami narciarskimi, które oferują np.:

  • Stacja narciarska Jaworzyna Krynicka;
  • Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju;
  • Kompleks Narciarski Slotwiny;
  • Centrum narciarskie Master Ski;
  • Henryk Ski Krynica-Zdrój;
  • Rodzinna Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla.

stacja narciarska Jaworzyna Krynicka zimą

Poza klasycznym narciarstwem zjazdowym w Krynicy-Zdrój można uprawiać także snowboard, narciarstwo biegowe i ski-touring. Dostępne są również wypożyczalnie rakiet śnieżnych i skuterów śnieżnych, tory saneczkowe i lodowiska. Plan zimowego wyjazdu do Krynicy-Zdrój warto wzbogacić także o zorganizowany kulig z pochodniami oraz wyprawę psim zaprzęgiem. Z takich atrakcji Krynicy-Zdrój w szczególności ucieszą się młodsi członkowie rodziny.

Krynica-Zdrój — baseny termalne pozwolą się rozgrzać

Po górskich wycieczkach oraz szaleństwach na nartach warto skorzystać z odprężających kąpieli w basenach termalnych. W pobliżu Krynicy-Zdrój funkcjonuje kilka obiektów tego typu — korzystanie z nich zimą jest bardzo atrakcyjne, ponieważ możemy się wygrzewać w ciepłych wodach, jednocześnie spoglądając na zaśnieżone szczyty. Zmęczonym mięśniom dobrze zrobią bicze wodne, jacuzzi oraz sauna, np. oferowane w kompleksie Termy Gorce (ok. 96 km od Krynicy). Z przestronnych basenów i basenów termalnych mogą korzystać także odwiedzający AquaCity Poprad (ok. 90 km od Krynicy) na Słowacji.

Znajdziesz nas też w social mediach:
Facebook
Instagram

O nas

Penjonat Kościuszko oferuje komfortowe noclegi w perle polskich uzdrowisk - Krynicy-Zdroju, zwanej również Krynicą Górską. Dogodne położenie w centrum Uzdrowiska, na skraju Parku Zdrojowego, blisko do obiektów sportowych, pubów, dansingów, obiektów uzdrowiskowych.

Polecamy również nasz nowy HOTEL *** ORLIK

Hotel Orlik Krynica-Zdrój

ul. Kościuszki 7, 33-380 Krynica-Zdrój

Hotel ORLIK to kameralny obiekt dla wymagających położony w samym centrum uzdrowiska zaledwie 100 m od Deptaka.

Zapraszamy na www.HotelOrlik.pl!

Copyright © 2023 Pensjonat Kościuszko *** Krynica-Zdrój noclegi.
Wszelkie prawa zastrzeżone.